nedeľa 15. novembra 2009

Niečo o Googli
Google ma zaujal okrem rýchlosti vyhľadávania /prepracované metódy a algoritmy/ aj svojimi „prekladatelskými schopnosťami“. Neporovnával som s iným prekladatelským softvérom, ale je to sila prekladať z a do toľkých jazykov. Narátal som cca 50 jazykov. Ja som vyskúšal /okrem slovenčiny/dva ktoré ovládam najlepšie, a to fancúzsky a maďarsky. Nedopadli najlepšie, tak som skúsil angličtinu, myslel som, že bude najprepracovanejšia, ale aj ten preklad mal medzery. No asi to nie je jednoduché.
Dal som preložiť túto vetu:
„Štatistika z miliárd uskutočnených vyhľadaní ukazuje, že ľudia zvyčajne kladú jednoduché otázky.“ /ide o Google/
Porovnajte:
Preklad slov – franc – slov:
Štatistika miliárd vykonaných zistení vyplýva, že ľudia zvyčajne od jednoduchých
otázky.
Preklad slov – maď– slov:
Štatistika miliardy vykonaných zistení vyplýva, že ľudia sú vo všeobecnosti ľahko sa opýtať
otázky.
slov – angl– slov:
Štatistiky z miliardy vykonaných zistení vyplýva, že ľudia zvyčajne od jednoduchých
otázky.
Čo vy na to?

streda 7. októbra 2009

informatika a IKT

Učím a učil som informatiku a príbuzné predmety / výpočtová technika, programové vybavenie počítačov, technické vybavenie počítačov, počítačové siete/ na strednej odbornej škole. Informatika, ako všeobecno vzdelávací predmet je interdisciplinárny a dotýka sa skoro všetkých predmetov. Predmet informatika Má nezastupitelnú úlohu vo všeobecnom vzdelávaní. Bez počítačovej gramotnosti je uplatnenie na trhu práce čoraz ťažšie. Žiaci okrem toho musia dostať vedomosti aj z pohľadu počítačovej ergonómie, ekológie, počítačovej etiky, práva. Bez predmetu informatika by o tom všetkom žiaci nedostali ucelené informácie. Patrí to do všeobecného vzdelania.
V tomto predmete je nutné mať dobrú vybavenosť informačno-komunikačnými technológiami (IKT). Je dobré, ak aj v iných predmetoch sa môžu využiť tieto technológie. K tomu je potrebné vybavyť čo najviac učební s IKT, čo je veľká finančná záťaž pre školy, hlavne pri známej „štedrosti“ vlády. / Ešte že máme EU, ktorá nalieva financie aj do tejto oblasti./
Prínos IKT vo vyučovacom procese je v tom, že pre dnešnú „internetovú“ mládež je nutné zatraktívniť vyučovací proces a klasickými metódami je to už problém. Akonáhle žiaci môžu pracovať aj s PC, už ich to viac zaujíma. Okrem toho výklad učebnej látky pomocou IKT je zrozumitelnejší, názornejší a prístupnejší, žiaci sa ľahšie učia. Tiež si zlepšujú svoje počítačové zručnosti aj na iných predmetoch ako je informatika. Toľko na úvod do diskusie o informatike a IKT.